Skromna o banalnym wyglądzie zwykłego chwasta pokrzywa przypominająca bardziej zielony badyl niż wartościowe zioło, roślina łączona z przykrymi doznaniami (pieczenie, poparzenie, bąble) jest nieocenionym źródłem witamin, minerałów i flawonoidów. Cenne właściwości pokrzywy sprawiają, że roślina znana i wykorzystywana jest do łagodzenia różnego rodzaju problemów zdrowotnych.
Pokrzywa – co warto wiedzieć?
Eliminowana z naszych ogrodów z powodu swojego pospolitego wyglądu w ziołolecznictwie posiada szerokie zastosowanie. Pokrzywa jest, znaną i cenioną rośliną a jej bogaty skład sprawia, że jest powszechnie użytkowana w medycynie naturalnej. Z jej dobroczynnych właściwości korzystano już wczasach starożytnych. Pokrzywę wykorzystuje się w fitoterapii, kosmetyce oraz kuchni.
Z liści młodej pokrzywy możemy przyrządzić sałatkę wiosenną – sałatka jest doskonałym źródłem żelaza i witamin A, B, C, K. Sałatka polecana jest dla osób z anemią, osłabionych po chorobie lub antybiotykoterapii oraz na diecie odchudzającej. Pokrzywa posiada też właściwości oczyszczające oraz wzmacniające organizm. Pokrzywę możemy zerwać sami – najlepiej wiosną (liście są wtedy mniej parzące) lub kupić gotowy preparat.
W sklepach dostępne są tabletki z wyciągiem z pokrzywy, gotowe herbatki lub susz do sporządzania naparu. Napar z pokrzywy może być stosowany jako płukanka do włosów – pokrzywa wzmacnia i poprawia kondycję włosów, zmniejsza ich przetłuszczanie. Kosmetyki z dodatkiem pokrzywy pomagają w walce z trądzikiem, łupieżem oraz łojotokiem skóry głowy i twarzy.
Cechy i zalety pokrzywy:
- pomocna w walce z anemią – zawiera żelazo, witaminy oraz minerały,
- posiada właściwości moczopędne,
- wzmacnia odporność organizmu,
- pomaga zwalczać łupież i łojotok skóry,
- wykazuje korzystne działanie w walce z trądzikiem,
- wspomaga pracę przewodu pokarmowego – usprawnia perystaltykę jelit,
- łagodzi bóle pochodzenia reumatycznego,
- pomaga zwalczać choroby alergiczne,
- stosowana regularnie zapobiega rozwojowi cukrzycy,
- zwalcza, wolne rodniki pomagając, zachować młody wygląd.
Pokrzywa z pozoru przypomina zielsko, w rzeczywistości jest naturalnym źródłem łatwo przyswajalnych witamin, minerałów i żelaza – jej prozdrowotne działanie wykorzystywane było od dawna w medycynie ludowej. Stałe systematyczne spożywanie pokrzywy w formie sałatek, herbatek, naparów lub tabletek pomoże nam oczyścić organizm, dostarczy nam cennych substancji oraz wspomoże siły witalne naszego organizmu.