W Polsce od kilku już lat możemy obserwować rosnące zainteresowanie uprawą borówki amerykańskiej. Jest to niezwykle smaczny i zdrowy owoc, który Polacy spożywają coraz chętniej. Sama uprawa zalicza się do opłacalnych, jednak z całą pewnością nie jest łatwa i wymaga sporych inwestycji na starcie.
Co warto wiedzieć o uprawie borówki amerykańskiej?
Borówka amerykańska występuje w wielu odmianach, które dzielą się na północne i południowe. Same rośliny mają postać dość wysokich krzaków, które trzeba posadzić w odpowiednich odległościach. Już na wstępie warto wiedzieć, że borówka ma swoje specyficzne wymagania. Przede wszystkim powinna być ona sadzona na stanowiskach słonecznych. Jest to roślina kwaśnolubna, dlatego wymaga odpowiednich warunków glebowych. Aby jest stworzyć potrzebne będą duże ilość torfu, kory sosnowej oraz zrębki. Kolejne istotne wymaganie dla borówki amerykańskiej to duża ilość wody. Plantacja musi więc być nawadniana bo inaczej nie uda się uzyskać dorodnych owoców.
Istotne informacje na temat borówki amerykańskiej
Roślina ta kwitnie od kwietnia do maja a jej owoce zaczną dojrzewać od połowy lipca i zakończą ten proces mniej więcej pod koniec września. Jeśli chodzi o owoce to mają one wiele zastosowań, gdyż można je spożywać w formie bezpośredniej oraz mrozić i przetwarzać. Dużą zaletą dla hodowców jest fakt, że owoce dobrze się przechowują.
Decydując się na uprawę borówki pamiętajmy, że będzie ona wymagała gleby o pH od 3,8 do 4,8. Wybrana pod uprawę gleba musi być próchniczna i przepuszczalna.
Bardzo dobrym miejscem do takiej uprawy, będą działki sąsiadujące z lasami. Jeśli zaś dostępna gleba nie jest idealna trzeba będzie ją zakwaszać z pomocą torfu oraz trocin pochodzących od roślin iglastych. W fazie gdy krzewy są już posadzone również warto zakwaszać glebę z pomocą nawozów z siarczanem amonu. Jeśli chodzi o rozstaw sadzenia roślin to warto pamiętać by zachować duże odległości. Krzewy najlepiej jest posadzić w rozstawie 3 metry a w rzędzie rośliny nie gęściej niż co 1 m. Jeśli chodzi o zabiegi pielęgnacyjne to podstawą będzie cięcie roślin.
W pierwszych latach należy usuwać tylko chore pędy. Z kolei gdy roślina osiągnie wiek 4 lat należy pousuwać pędy najstarsze. W bieżącej pielęgnacji tych roślin ważne będzie także ściółkowanie i odpowiednie podlewanie.