Należy wiedzieć, że roślina ta często nazywana jest selerem zwyczajnym. Jednak pamiętajmy o tym, że jej prawidłowa nazwa to właśnie selery zwyczajne, które w ramach tego gatunku występują w czterech odmianach: liściasty, naciowy, korzeniowy oraz typowy.
Seler zwyczajny – roślina przyprawowa z rodziny selerowatych
Selery liściasty i korzeniowy to odmiany uprawne, podobnie jak seler naciowy, który czasami może zdziczeć. Natomiast seler typowy jest jedyną odmianą, która rośnie dziko. Właściwości lecznicze roślin tego gatunku były znane już antycznym Egipcjanom, którzy polecali je przede wszystkim na artretyzm. Znów współczesna medycyna naturalna zaleca spożywanie selerów jako środka o działaniu uspokajającym i antydepresyjnym. Udowodniono bowiem, że zawarte w ich korzeniach substancje aktywne zwiększają odporność na stres.
Selery są znane również z właściwości odchudzających: przyspieszają metabolizm, ułatwiają trawienie tłuszczów oraz pomagają oczyścić organizm z toksyn. Znów sok przygotowany z selera łagodzi dolegliwości związane z niewłaściwą pracą nerek i ma działanie moczopędne.
Co możemy powiedzieć o obszarze występowania i uprawie selera zwyczajnego? Należy wiedzieć, że naturalny obszar występowania gatunku obejmuje Europę, Afrykę Północną, Azję Zachodnią i Azję Środkową. Natomiast w Polsce w stanie dzikim występuje wyłącznie na wyspie Uznam. Z dziko rosnących roślin uzyskano trzy odmiany hodowlane: naciową, liściową i korzeniową, które są uprawione w wielu rejonach świata, czasami przejściowo dziczeją. Do celów kulinarnych pozyskuje się korzeń, liście, łodygi oraz nasiona zbierane w drugim roku uprawy. Jakie zastosowanie w kuchni ma ta roślina? Seler możemy spożywać na wiele sposobów. Jest ceniona ze względu na silny zapach i intensywny, nieco gorzki smak.
Zgrubiałe łodygi idealnie nadają się na lekką przekąskę, możemy je podgryzać same lub z różnymi dipami. Pocięte w kawałki surowe lub gotowane liście oraz korzenie stanowią aromatyczny składnik surówek, sałatek warzywnych czy zup. Pokrojone w talarki korzenie spożywa się marynowane. Jeszcze innym sposobem wykorzystania rośliny jest koktajl z zielonych części selera z dodatkiem, jabłek, buraka i marchwi. Natomiast całe nasiona możemy wykorzystać do doprawienia zupy i dań duszonych lub po zmieleniu połączyć z solą i używać jako przyprawę. Ponadto nadają się one doprawienia ciasta chlebowego, potraw z jajek i smażonych serów.
Seler zwyczajny – podsumowanie
Jako ciekawostkę możemy powiedzieć, że seler zwyczajny był znany w średniowiecznej Europie, jednak mimo tego był uprawiany w niewielkich ilościach. Traktowano go bowiem jako warzywo luksusowe. Pojawiał się tylko w klasztorach i na stołach zamożnych ludzi.